CO WARTO WIEDZIEĆ O ZNAKOWANIU ZWIERZĄT?

 

CZYM JEST MIKROCZIP I JAK WYGLĄDA JEGO IMPLANTACJA?

Mikroczip to elektroniczne urządzenie w rozmiarze ziarenka ryżu, wszczepiane podskórnie przy użyciu specjalnej igły oraz strzykawki. Nie posiada baterii, nie wymaga oprogramowania i jeśli pochodzi z certyfikowanego źródła, jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia zwierząt. Sama implantacja przypomina zastrzyk i jest praktycznie bezbolesna.

W Polsce stosowane są dwa rozmiary mikroczipów, standardowy 2 x 12 mm oraz 1.4 x 8 mm, wykorzystywany w przypadku mniejszych lub egzotycznych zwierząt.

Mikroczip nie zawiera w sobie danych właściciela ani jego numeru telefonu, a jedynie 15-cyfrowy numer, który dzięki swojej unikalności daje gwarancję pełnej identyfikacji w przypadku jego rejestracji w bazie.

 

 

DLACZEGO WARTO ZNAKOWAĆ ZWIERZĘTA PRZY UŻYCIU MIKROCZIPÓW?

Jest to najskuteczniejsza metoda ich ewidencji oraz ochrony przed trwałą bezdomnością. Numer mikroczipa zostaje powiązany w bazie danych z informacjami osobowymi właściciela oznakowanego zwierzęcia. Pozwala to zidentyfikować zaginionego psa/kota, gdy trafi np. do schroniska lub zostanie odnaleziony przez prywatną osobę i skontaktować się z jego prawowitym opiekunem.

 

DLACZEGO ZNAKOWANIE MIKROCZIPEM ZWIĄZANE JEST Z REJESTRACJĄ W BAZIE?

Sam mikroczip jest tylko nośnikiem i zawiera jedynie unikalny numer, który musi zostać przypisany do danych właściciela w bazie. Bez tego bardzo ciężko ustalić, do kogo należy znalezione zwierzę. 

Rejestracji możesz dokonać on-line klikając tutaj .

 

 

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ CHCĄC „ZACZIPOWAĆ” SWOJE ZWIERZĘ?

Należy zwrócić szczególną uwagę na jakość i pochodzenie produktu, który ma zostać umieszczony w ciele zwierzęcia, gdyż musi on spełniać określone standardy, aby był bezpieczny i działał prawidłowo. Zapewniają to jedynie mikroczipy producentów certyfikowanych przez Międzynarodowy Komitet ds. Rejestracji Zwierząt ICAR (www.icar.org)

Ponieważ elektroniczne znakowanie jest z zasady zabiegiem jednorazowym i dożywotnim, użyty do tego produkt musi gwarantować swoją niezawodność, aby nie doszło do konieczności chirurgicznej ekstrakcji w związku z powikłaniami lub tzw. doszczepiania w przypadku, gdyby przestał działać lub nie został wykryty. 

Warto wiedzieć, że jeśli rejestrujemy pupila podczas wizyty w lecznicy weterynaryjnej musimy otrzymać dowód dodania rekordu do bazy, zwykle w formie kopii specjalnego formularza wraz z naklejką wykorzystanego mikroczipa. Samo znakowanie nie zawsze równa się rejestracji zwierzęcia w bazie. Usługi te mogą nie być ze sobą powiązane, dlatego sugerujemy upewnić się przed wszczepieniem mikroczipa, czy zostanie on dodany do bazy danych.

Jeśli masz wątpliwości, czy Twoje zwierzę zostało rzeczywiście zarejestrowane w bazie, skontaktuj się z nami na info@identyfikacja.pl lub telefonicznie pod numerem (+48) 58 500 85 36.

Możesz także od razu zarejestrować swojego psa lub kota on-line klikając tutaj .

 

CZYM JEST BEZPŁATNE ZNAKOWANIE ZWIERZĄT?

Wiele miast i gmin realizuje programy zapobiegania bezdomności zwierząt poprzez ich elektroniczną identyfikację, a właściciele zameldowani na terenach, na których są one prowadzone, mają możliwość bezpłatnego oznakowania i zarejestrowania swojego psa lub kota.  Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, napisz do nas lub skontaktuj się z najbliższą lecznicą w celu sprawdzenia, czy i na jakich zasadach taki program realizowany jest na terenie Twojego miasta lub gminy.

 


Zespół IDENTYFIKACJA.PL

 

GENEROWANIE NOWEGO HASŁA:

Strona serwisu IDENTYFIKACJA.PL używa ciasteczek (cookies) dzięki czemu może działać lepiej. Dowiedz się więcej na temat naszej polityki cookies

TOP